EET říkáme rázné NE!

kvě. 15 2016

Elektronická evidence tržeb je ekonomický nesmysl a jen malá domu pro IT firmu vybranou agrofertem.

Způsob zvýšení „tržeb“ státního rozpočtu, který zvolil Andrej Babiš, je typicky levicový – tedy kontrola, regulace, tresty. Tento způsob, jak se v minulosti mnohokrát ukázalo, není funkční.

Prvním krokem k ozdravení veřejných financí není větší kontrola a regulace, nýbrž schopnost dobře hospodařit s již vybranými prostředky. Současná vláda nás však téměř každým svým krokem přesvědčuje o pravém opaku. Tedy o tom, že není schopna za naše peníze řádně a efektivně hospodařit a spravovat náš stát. Příkladem může být dosud neexistující registr smluv.

Pár vybraných korun navíc od živnostníků rozhodně nemůže nahradit skutečné daňové úniky a snahu daně neplatit. Negativním příkladem může být firma ministra Babiše, Synthesia, která na dani z příjmu nezaplatila ani korunu a naopak od státu žádá dotaci ve výši 3,2miliardy korun na sanaci ekologických škod.

Ministr Babiš se jezdí inspirovat k naším balkánským sousedům do Chorvatska, kde EET běží již několik let. Nehovoří však o skutečnosti, že se v Chorvatsku výběr daní nezvýšil, ba co, dokonce poklesl. Systém je tak „úspěšný“, že chorvatský ministr, který EET k 1. lednu 2013 zavedl, byl v květnu 2014 odvolán a v červnu dokonce ze socialistické strany vyloučen.

EET ve svém důsledku povede v ČR k ukončení mnoha živností a tito lidé přejdou do šedé ekonomiky a navíc budou od státu nárokovat dávky v nezaměstnanosti či požádají o předčasný důchod. Vláda by naopak měla vytvořit takové podmínky, které povedou k ochotě lidí riskovat nejistou podnikatelskou živnost a budou vytvářet nová pracovní místa.

Na zřeteli je třeba mít také skutečnost, že česká ekonomika strukturou neodpovídá té chorvatské, která má dvakrát vyšší podíl šedé ekonomiky než ta česká. Hezkým příkladem je skutečnost, že velikost šedé ekonomiky v Chorvatsku se zavedením EET klesla o cca 4,5 procenta. Ta česká, ve stejném období a bez EET klesla o 5,6 procenta.

Pokud chce ministr financí více peněz z našich daní, pak musí v první řadě snížit zdanění práce, které je v České republice enormně vysoké. Musí zefektivnit nakládání se státními prostředky, výrazně snížit byrokracii a zmenšit břemeno podnikatelům. Míra šedá ekonomiky se totiž, pane ministře, nesnižuje regulací pomocí EET, nýbrž snížením daní a odvodů.

Zdá se, že EET má v lepším případě sloužit jako mediální nástroj ke znovuzvolení největšího čerpače státních dotací Babiše, v horším případě jako „šmírácký“ nástroj pro Agrofert. EET však rozhodně není nástrojem, který by přispěl ke snazšímu podnikání, vyšší zaměstnanosti nebo snad vyššímu výběru daní. To je pouhá fata morgana ministra Babiše.

Lidem se musí vyplatit pracovat!

Luděk Nezmar

Sdílejte tento článek.

Submit to FacebookSubmit to Twitter

komentář

 • Richard Perman

  EET aneb jak ovládnout stát jako firmu
  Předem upozorňuji, že nejsem ekonom, ani počítačový expert. Používám pouze svůj rozum a zkušenost. Počítač používám již od dob Atari a za tu dobu vím, že ve zkušených rukou je to mocná zbraň. Každý programátor, který vymýšlí programy nebo různé počítačové systémy si do svého výtvoru dává tzv. zadní vrátka. Nikdy totiž neví, zda se nebude muset v budoucnosti do svého výtvoru dostat a to i v případě, když je tento výtvor chráněn novým majitelem. A teď si představte, že někdo, v našem případě ministr financí spustí systém, do kterého se povinně budou muset přihlásit statisíce registračních kas a pro „pohodlí“ uživatelů také mobily, tablety a počítače. Tvrdí se, že tento systém ušetří pár miliard státu. Je to možné, ale vím jedno, že o to v tomto případě vůbec nejde. Dokážete si představit, že ve chvíli, kdy se systém rozjede, tak kdosi do systému vpustí prográmek, který systém poněkud upraví, aniž o tom budou uživatelé vědět. Takto upravený systém pak může o komkoliv, kdo s ním přijde do styku, ať už při platbě kartou, mobilem nebo tím, že si ho na cokoliv nainstaluje, proto aby nedostal pokutu, přenášet kompletně všechny informace. Informace co nakupuje, kolik má na účtě, odkud mu chodí peníze, kde bere obchodník zboží, kolik a jakého zboží prodá, jak byl kdo nemocný prostě úplně všechno o našich životech se může soustředit v rukou jediného člověka a nikdo v podstatě nemá šanci tomu utéct. Prostě cokoliv, co má v sobě integrovaný nějaký čip, může být zanedlouho pod kontrolou tohoto systému, včetně nových občanských průkazů, které stát již připravuje do oběhu. Tak tomu říkám řídit stát jako firmu. Na závěr přidám jednu oblíbenou říkanku pouze trošku upravenou : Jeden systém vládne všem,
  jeden jim všem káže,
  jeden všechny přivede,
  do temnoty sváže.

  Richard Perman   |   15. 05. 2016
Pro psaní komentářů se přihlašte