František Petrík - Skokově porostou ceny energií

dub. 30 2019

Skokově porostou ceny energií. Děkujme EU a vládě ČSSD, která toto zvýšení podpořila!
Ceny elektřiny a plynu v roce 2019 letí vzhůru. Podle médií je to snad nějaký přírodní úkaz. Něco, co přichází bez vlivu lidí a může za to fuj kapitalismus a volná ruku trhu. Ve skutečnosti je to důsledkem začátku fungování Market Stability Reserve – MSR od 1. 1. 2019. Jednoduše řečeno, ceny rostou díky EU a díky schválení vládou Sobotky a Babiše.
Většina z nás pravděpodobně zaznamenala, že v roce 2019 se nastal skokový nárůst cen elektrické energie a plynu. V médiích se můžeme dočíst například toto zdůvodnění: „Za zdražením je vzestup cen energií na burzách, kde je dodavatelé pro své klienty pořizují.“ Technicky vzato je to pravda, ale není to ta prvotní příčina. Ve skutečnosti je to poměrně složitá a promyšlená akce Unie, jak dostat z občanů Unie peníze. Obrat je a přitom se tvářit, že Unie s tím nic nemá společného. Nejde o žádnou konspiraci, jsou to děsivá fakta!
Skutečnou příčinou, která je v pozadí růstu cen energií, je začátek platnosti MSR (Market Stability Reserve). Na začátku příběhu je tak nápad EU zavést umělý trh s emisními povolenkami. Povolenky jsou obchodovány v dražbách podle nařízení EU č. 031/2010. Bez nich nemůžou vlastníci provozovat elektrárny, teplárny a podobně.

Tento příběh vrcholil v roce 2015. Probíhala jednání o reformě evropského trhu s uhlíkem (EU ETS). Rada EU usoudila, že na trhu je příliš velké množství emisních povolenek. Vymyslela a navrhla MSR. MSR je systém, jak stáhnout z trhu část povolenek tak, aby jich byl nedostatek. Nedostatek povolenek povede ke zvýšení jejich cen. Podle bruselských úředníků se zvýšením ceny povolenek zvýší cena energií a to způsobí tlak na spotřebitele energií, aby více šetřili. Výsledkem pak má být nižší produkce CO2. Logika úředníků je správná v části popisující nárůst cen energií.
Proti přijetí platnosti MSR od 1. 1. 2019 stála blokační menšina osmi států pod vedením Polska, včetně ČR. A právě někdy v dubnu 2015 Česká republika z této skupiny vycouvala. Skupina ztratila schopnost blokovat schválení platnosti MSR od 1. 1. 2019. Bylo to v době vlády ČSSD s ANO a KDU ČSL. Ministrem zahraničí byl Lubomír Zaorálek. Takže jmenovitě nám toto zvýšení cen energií zařídil pan Sobotka a jeho ministr zahraničí.

Co je k tomu vedlo, můžeme pouze spekulovat. Jedním z důvodů mohla být snaha získat do rozpočtu státu více peněz. Analytický tým Point Carbon spočítal, že Česko by mohlo díky výnosům z dražších emisních povolenek získat do státního rozpočtu skoro o 50 % finančních prostředků víc.

Když to shrneme, důvodem je je snaha Unie dostat z lidí více peněz. Technicky je za nárůstem cen uměle vyvolaný nedostatek emisních povolenek. Nedostatek uměle vytvořený EU s podporou vlády ČR pana Sobotky. Je to vlastně takové další nepřímé zvýšení daní. Pokud si někdo dělá seznam všech možných a nemožných daní, které musíme platit, může si do seznamu zapsat i zvýšení cen energií přes mechanizmus EU nazvaný MSR.


Ing. František Petrik, kandidát Alternativy pro ČR 2017 ve volbách do Evropského parlamentu 2019
www.apcr.cz

Sdílejte tento článek.

Submit to FacebookSubmit to Twitter
Pro psaní komentářů se přihlašte