Článek Ivana Hrbka - Jste to, co jíte

bře. 25 2019

Zemědělci, kteří zpracovávají své produkty přímo na farmách (faremní zpracovatelé) a malí výrobci tradičních potravin Vám na rozdíl od těchto průmyslových amarounů nabízí tradiční potraviny, z české mouky, mléka, vajec, másla, cukru a opravdových jahod. Většinou z místní produkce, protože pro pár desítek kilogramů suroviny se opravdu nevyplatí jet přes půl Evropy.

A malé objemy výroby s sebou nesou i další významný prvek, který se odráží v kvalitě výrobku: Koupit třeba 20 kg suroviny nekvalitní, ale o dvě koruny na kile levnější znamená úsporu 40 korun. Kvůli tomu žádný malovýrobce nebude riskovat ztrátu zákazníka, jemuž výrobek nebude chutnat. Navíc zpravidla prodává zákazníkovi přímo, často osobně a „patřičnou zpětnou vazbu“ obdrží hned. Velkovýrobce kupující 20 tun stejné suroviny ušetřením 2 korun na kile ušetří 40 tisíc korun. A to se vyplatí! A „zpětná vazba“, když je mezi výrobcem a zákazníkem velkoobchodník, dopravce, maloobchodník, …. Maximálně se za půl roku objeví ve výsledovce nějaké číslo o desetinu či dvě nižší. To se vysvětlí sezónním poklesem, konkurencí… Těch ušetřených 40 tisíc je na účtu a to se počítá!

Pro zpestření původní informaci doplňuji: Ve druhém řádku "složení" je uvedeno barvivo "košenila" v našich podmínkách se skrývající pod označením E120, užívané pro zvýraznění té krásné červené barvy "jahod" např. v jogurech. Toto barvivo je vyráběno rozdrcením vysušených tělíček těchto roztomilých broučků.(červec nopálový - miloučké to zvířátko, živící se zdravou šťávou opuncií, proti němuž osobně nic nemám)

Všimněte si také, jak elegantně si kolegové z Rakouska poradili s jejich místním EU "zakázaným" rumem. Inländer rum přejmenovali na inländerrum čili bez mezery mezi slovy - česky "tuzemskýrum" A pak, že EU potírá kreativitu, naopak, významně ji podněcuje!

To všechno jsou důvody, proč kandiduji s Klárou Samkovou a dalšími za Alternativu pro Českou republiku 2017 do Evropského parlamentu. Volný trh je skvělá věc a budeme ho podporovat. ale pokrytectví v poskytování informací o potravinách spotřebiteli, směs chemikálií místo jídla, odůvodněná "stravovacími návyky" občanů zemí bývalého východního bloku, to podporovat nebudeme.

Vy jako spotřebitelé máte dvě možnosti. Nakupovat v případech, kdy je to jen trochu možné, potraviny od malých českých výrobců a zemědělců a volit Alternativu pro Českou republiku 2017, která bude Vaše právo na kvalitní potraviny hájit ve Štrasburgu a Bruselu. Ti, co tam byli dosud, svůj zájem o to, co musíte jíst, už prokázali!

Ing.Ivan Hrbek
akreditovaný zemědělský poradce
předseda Svazu faremních zpracovatelů

 

punsch 2

Sdílejte tento článek.

Submit to FacebookSubmit to Twitter
Pro psaní komentářů se přihlašte